Iz tiska je izašao 15. svezak Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. U ovome svesku, koji obuhvaća slova L, Lj i dio slova M (M-Mal) – od članka laboška do povjesničara Gojka Malovića. Na koncu sveska, nalazi se 11 članaka, koje prati 5 ilustracija, kojima se dopunjuju raniji svesci. Na 162 stranice, 42 autora napisalo je ukupno 165 leksikonskih priloga, koje prati 13 uputnica i 96 ilustracija.
Najnoviji svezak može se kupiti u subotičkim knjižarama, a u PDF formatu može se preuzeti internetske stranice HAD-a s poveznice Leksikon.
U Leksikografskom zavodu „Miroslav Krleža“ u Zagrebu održan je 15. 16. listopada 2020. Međunarodni znanstveni skup „Enciklopedika 2020 – dosezi i izazovi“. U okviru sesije „Biografija u enciklopedici“ Slaven Bačić izlagao je o temi „Osobitosti koncepcije biografskih članaka u Leksikonu podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca.“ Ovaj, kao i svi ostali radovi, bit će objavljeni u časopisu za leksikografiju i enciklopediku „Studia lexicographica“ 2021. godine.
U okviru proslave Zavjetno zavičajnog dana u Vajskoj, u Šokačkoj kući je 4. srpnja 2020. HKU Antun Sorgg organizirao promociju 14. sveska Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. Predstavljanje je vodio Željko Pakledinac, a Leksikon su predstavili suradnik Leksikona Josip Dumendžić Meštar te glavni urednik Leksikona Slaven Bačić.
U Hrvatskom domu u Somboru je 18. prosinca 2019. održana promocija 14. sveska Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. Domaćin predstavljanja bio je Mata Matarić, predsjednik HKUD „Vladimir Nazor“ iz Sombora, a svezak su predstavili suradnica Leksikona Zlata Vasiljević te glavni urednik Slaven Bačić.
Subotička promocija 14. sveska Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca održana je 10. listopada u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici. Svezak su predstavili Mato Groznica, predsjednik HAD-a, dr. sc. Josip Vrbošić, redoviti profesor u miru Pravnoga fakulteta u Osijeku, Dražen Skenderović, župni vikar Župe sv. Roka u Subotici te dr. sc. Slaven Bačić, glavni urednik Leksikona. Predstavljanje je vodila Bernadica Ivanković.
Iz tiska je izašao 14. svezak Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. U ovome svesku, koji obuhvaća završni dio slova K (Ku – Kv) – od kulturnoga djelatnika Martina Kubatova pa do članka kvas, na 100 stranica 43 autora napisalo je ukupno 101 prilog, koje prati 5 uputnica i 46 ilustracija. Na koncu sveska, objavljeno je još 11 članaka, uz 4 ilustracije i 1 uputnicu, kojima se dopunjuju raniji svesci.
opširnije
U izdanju Hrvatskog akademskog društva objavljena je integralna studija Matije Evetovića (1894.-1972.) “Život i rad Paje Kujundžića 1859 – 1915”. Knjiga predstavlja djelomičan pretisak složenog prvog dijela knjige iz 1940. godine, u kojem su sabrani nastavci objavljeni u ondašnjim Subotičkim novinama, ali sadržava i nedavno pronađeni preostali dio rukopisa, koji je smatran izgubljenim. Većinu svojedobno objavljenih novinskih nastavaka već je priredio Lazar Ivan Krmpotić 2005. godine pod naslovom “Život i rad Paje Kujundžića” a tiskala ju je “Pučka kasina 1878.” Objavljivanje integralne studije Matije Evetovića o najvažnijem sljedbeniku Ivana Antunovića značajan je prinos istraživanju borbe za narodna prava bunjevačko-šokačkih Hrvata u Ugarskoj.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, u sklopu petoga festivala povijesti Kliofest i u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika, predstavljen je 13. svezak Leksikona.
Predstavljanje je vodio prof. Marin Knezović, voditelj Odjela za manjine Hrvatske matice iseljenika, a Leksikon su predstavili prof. Mijo Marić, ravnatelj HMI, doc. dr. sc. Mario Bara, član uredništva Leksikona, prof. Tomislav Žigmanov izvršni urednik Leksikona i dr. sc. Slaven Bačić, glavni urednik Leksikona.
opširnije
U sunakladi HAD-a i Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika Pula izašla je nova knjiga subotičkog publicista i književnika Tomislava Žigmanova pod naslovom “Vivisekcije književnosti vojvođanske i ne književne teme hrvatske”. U knjizi je objavljeno njegovih tridesetak književnih ogleda, studija, eseja i kritika uglavnom o književnosti vojvođanskih Hrvata, koji su u proteklih desetak godina objavljeni u različitim zbornicima, časopisima i novinama. Knjiga je tiskana u Hrvatskoj u nakladi od 550 primjeraka, a njezino tiskanje omogućeno je zahvaljujući potpori Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Recenzenti knjige su prof. dr. sc. Vinko Brešić iz Zagreba i dr. sc. Stjepan Blažetin iz Pečuha.
Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizirao je predstavljanje knjige Kalmana Kuntića “Pravni fakultet 1920. – 1941.”, koje je održano 22.11.2017. čitaonici Gradske knjižnice u Subotici. Osim autora, knjigu su predstavili recenzent i ravnatelj Povijesnog arhiva u Subotici Stevan Mačković, te ravnatelj Gradske knjižnice Dragan Rokvić. Moderator predstavljanja bila je Katarina Čeliković.