U izdanju Hrvatskog akademskog društva objavljena je integralna studija Matije Evetovića (1894.-1972.) “Život i rad Paje Kujundžića 1859 – 1915”. Knjiga predstavlja djelomičan pretisak složenog prvog dijela knjige iz 1940. godine, u kojem su sabrani nastavci objavljeni u ondašnjim Subotičkim novinama, ali sadržava i nedavno pronađeni preostali dio rukopisa, koji je smatran izgubljenim. Većinu svojedobno objavljenih novinskih nastavaka već je priredio Lazar Ivan Krmpotić 2005. godine pod naslovom “Život i rad Paje Kujundžića” a tiskala ju je “Pučka kasina 1878.” Objavljivanje integralne studije Matije Evetovića o najvažnijem sljedbeniku Ivana Antunovića značajan je prinos istraživanju borbe za narodna prava bunjevačko-šokačkih Hrvata u Ugarskoj.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, u sklopu petoga festivala povijesti Kliofest i u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika, predstavljen je 13. svezak Leksikona.
Predstavljanje je vodio prof. Marin Knezović, voditelj Odjela za manjine Hrvatske matice iseljenika, a Leksikon su predstavili prof. Mijo Marić, ravnatelj HMI, doc. dr. sc. Mario Bara, član uredništva Leksikona, prof. Tomislav Žigmanov izvršni urednik Leksikona i dr. sc. Slaven Bačić, glavni urednik Leksikona.
opširnije
U sunakladi HAD-a i Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika Pula izašla je nova knjiga subotičkog publicista i književnika Tomislava Žigmanova pod naslovom “Vivisekcije književnosti vojvođanske i ne književne teme hrvatske”. U knjizi je objavljeno njegovih tridesetak književnih ogleda, studija, eseja i kritika uglavnom o književnosti vojvođanskih Hrvata, koji su u proteklih desetak godina objavljeni u različitim zbornicima, časopisima i novinama. Knjiga je tiskana u Hrvatskoj u nakladi od 550 primjeraka, a njezino tiskanje omogućeno je zahvaljujući potpori Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Recenzenti knjige su prof. dr. sc. Vinko Brešić iz Zagreba i dr. sc. Stjepan Blažetin iz Pečuha.
Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizirao je predstavljanje knjige Kalmana Kuntića “Pravni fakultet 1920. – 1941.”, koje je održano 22.11.2017. čitaonici Gradske knjižnice u Subotici. Osim autora, knjigu su predstavili recenzent i ravnatelj Povijesnog arhiva u Subotici Stevan Mačković, te ravnatelj Gradske knjižnice Dragan Rokvić. Moderator predstavljanja bila je Katarina Čeliković.
U Općinskoj narodnoj knjižnici u Drenovcima, u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca, Leksikon brodskih pisaca te Vinkovački leksikon predstavili su Tomo Šalić, autor Vinkovačkoga leksikona, Marko Landeka, član redakcije Leksikona Vinkovački šokački rodovi, Ivan Stipić, ravnatelj Gradske knjižnice Slavonski Brod i autor Leksikona brodskih pisaca, Mato Groznica, predsjednik HAD-a te Tomislav Žigmanov, izvršni urednik Leksikona podunavskih Hrvata. Voditelj programa bio je Goran Pavlović, ravnatelj drenovačke knjižnice. U glazbenom dijelu sudjelovao je Augustin Žigmanov.
Predstavljanje je održano u okviru tradicionalnog Mjeseca hrvatske knjige koje organizira drenovačka knjižnica. Ovogodišnja tema Enciklopedistika zamišljena je kao poticaj planiranoj izradi Leksikona Cvelferije, tijekom kojega su predstavljači iznijeli i svoja iskustva o nastanku, načinu rada i izradi kriterija s kojima su se služili pri izradi leksikona.
U maloj dvorani Hrvatskog doma u Somboru 27.10.2017. predstavljen je 13. svezak Leksikona. Promociju je otvorio predsjednik HKUD Vladimir Nazor iz Sombora Mata Matarić, a svezak su predstavili akademik prof. dr. sc. Ivan Gutman, novinarka Zlata Vasiljević i glavni urednik Leksikona Slaven Bačić. Predavači su pozvali nazočne na aktivno sudjelovanje u stvaranju slijedećih svezaka, a razgovor o Leksikonu nastavljen je i nakon službenog dijela večeri.
Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata je nagradu Emerik Pavić, koju se dodjeljuje za najbolju knjigu protekle godine na hrvatskom jeziku ili o Hrvatima u Vojvodini, dodijelio povjesničaru Kalmanu Kuntiću za njegovu monografiju „Pravni fakultet u Subotici 1920. – 1941”. Nagrada za najbolju knjigu u 2016. godini, autoru Kalmanu Kuntiću te predsjedniku HAD-a Mati Groznici svečano je uručena 20.10.2017. na multimedijalnoj večeri u okviru XVI. Dana Balinta Vujkova u Subotici.
U Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, 22.09.2017. održano je središnje predstavljanje Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. Moderator promocije bila je Katarina Čeliković, a nazočnima se obratio i Gordan Bakota, novi veleposlanik Republike u Srbiji. Leksikon su predstavili profesor Pravnog fakulteta u Osijeku u mirovini dr. sc. Josip Vrbošić iz Osijeka, izvršni urednik Leksikona Tomislav Žigmanov te glavni urednik Leksikona Slaven Bačić. U okviru promocije obilježeno je 15 godina od početka rada na Leksikonu i 10 godina od dodjele priznanja Skupštine Grada Subotice „Pro urbe“ Hrvatskom akademskom društvu za projekt Leksikona, koji je ostao jedini leksikografski projekt u Subotici. Tijekom promocije na video bimu prikazano je oko 300 fotografija nastalih tijekom 15 godina na promocijama i drugim prigodama u svezi s Leksikona.
U organizaciji HBKPD „Lemeš“ iz Lemeša (Svetozara Miletića) u prostorijama Mjesne zajednice održana je prva promocija 13. sveska Leksikona. Leksikon su predstavili Lucija Knezy, Ivan Gutman i Slaven Bačić. U glazbenom dijelu predstavljanja sudjelovali su ansambl Musica viva i mlada recitatorica Isidora Gospić.
U ovome svesku, koji obuhvaća dio slova K (Ko – Kr) – od igre kobanje pa do običaja krvaća (krvovaća), na 162 stranice 57 autora obradilo je ukupno 180 natuknica, što prati 12 uputnica i 107 ilustracija. Na koncu sveska, objavljeno je 10 priloga, koji su iz različitih razloga izostali iz prijašnjih svezaka.
opširnije