Biskup Gašparović je rekao kako je sretan i ponosan što su Hrvati u Srijemu napokon dobili svoj Leksikon, da će on memoriranjem povijesti spriječiti da se Hrvati u Srijemu prešućuju, da se naša povijest izbriše, a sadašnjost uguši. Istaknuo je da mu je osobito drago što je u ovome prvom svesku obrađen i veliki broj ljudi koji dolaze iz Crkve, što potvrđuje da je život ovdašnjih Hrvata bio i ostao nemoguć bez Crkve, te je pozvao srijemske župnike da se uključe u nastavak rada na Leksikonu.
Povjesničarka Ivana Andrić Penava, inače zamjenica glavnog urednika Leksikona, ukazala je da su temeljni ciljevi Leksikona umanjiti dosadašnje praznine u dostupnim sadržajima o Hrvatima u Srijemu te osnaženje autorecepcije vlastitog kulturnog nasljeđa Hrvata u Srijemu i Vojvodini. Naglasila je da je inicijativa došla iz Zagreba, iz Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata 2008. godine, a da su projekt podržali Hrvatsko akademsko društvo i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, koji su materijalno najviše pomogli objavljivanje prvoga sveska, te da intenzitet izlaženja narednih svezaka ovisi o broju suradnika i financijskim sredstvima.
Povjesničar mr. sc. Dominik Deman, suradnik Leksikona, ukazao je da naziv Biografski leksikon Hrvata istočnog Srijema najbolje odgovara njegovu sadržaju, odnosno da je naglasak na istočnom Srijemu, tj. na dijelu geografskog Srijema koji se nalazi u Vojvodini, odnosno Republici Srbiji, i rekao da prvi svezak, od četiri planirana, obuhvaća oko 200 biografija osoba čija prezimena počinju slovima od A do F te da su osim biografija spomenute i brojne institucije u kojima su Hrvati djelovali, ali i obrađeni pripadnici drugih naroda koji su svojim radom zadužili Hrvate u Srijemu i njihovu kulturnu baštinu.
Davor Martinčić, voditelj Istraživačke sekcije pri HKPD-u „Jelačić", govoreći o Leksikonu prošetao je prošlošću Petrovaradina i Srijema, te naglasio da su srijemski Hrvati integralni dio hrvatskoga naroda i autohtona zajednica čija prisutnost na tom području kontinuirano traje još od dolaska Južnih Slavena.
U ime HAD-a obratio se Tomislav Žigmanov, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, koji je ustvrdio da je prvi svezak Leksikona glavni kulturni događaj godine među Hrvatima u Vojvodini, tim prije jer su srijemski Hrvati podzastupljeni u napisima o vojvođanskim Hrvatima, a da je izlaskom ovog prvog sveska formirana organizacijska i kadrovska struktura koja će raditi na memoriranju Hrvata u Srijemu.
Predstavljanje Leksikona je u ime domaćina zaključio predsjednik HKPD „Jelačić" Josip Pokas. U glazbenom dijelu programa nastupio je mješoviti pjevački zbor HKPD-a „Jelačić" pod ravnanjem Vesne Kesić Krsmanović sa skladbama „Moj Srijem" i „Gospe ribara i težaka".