U ime organizatora Instituta za migracije i narodnosti i Hrvatske paneuropske unije predstavljanje je otvorio njezin predsjednik prof. dr. sc. Pavo Barišić, podsjetivši kako je autor diplomirao filozofiju u Novom Sadu, da piše pjesme, refleksivnu prozu, eseje te znanstvene i filozofijske radove.
„Žigmanov redovito prati i manjinsku i međuetničku problematiku, te piše i objavljuje o položaju hrvatske manjine u Vojvodini, a do sada je objavio dvadesetak filozofskih radova u zbornicima i časopisima, izvršni je urednik Leksikona podunavskih Hrvata - Bunjevaca i Šokaca i autor socioloških monografija Hrvati u Vojvodini danas - traganje za identitetom (Zagreb, 2006) i Osvajanje slobode : Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskoga prevrata 2000. (Subotica, 2011)", predstavio je ukratko Tomislava Žigmanova prof. Barišić.
Knjigu koja ima nesumnjivu povijesnu vrijednost i koja će vremenom ostati kao trajno svjedočenje o jednom vremenu i o glavnim akterima toga vremena u životu hrvatske manjinske zajednice u Srbiji predstavio je dr. sc. Robert Skenderović s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, ustvrdivši da je Žigmanovljev stil jasan i bridak, da je knjiga pisana vrlo otvoreno, te da autor analitički zadire u društvene i političke odnose koji su oblikovali manjinski položaj Hrvata u Srbiji tijekom posljednjeg desetljeća i bez sustezanja govori o svim problemima koji su ih pogađali.
Drugi predstavljač knjige dr. sc. Aleksandar Vukić, znanstveni suradnik Instituta za migracije i narodnosti u Zagrebu, u potpunosti se složio sa izrečenim i dodao kako je koncepcijski i sadržajno riječ o iznimno vrijednoj knjizi te da je autor koristeći politološku i povijesnu metodu te institucionalnu analizu napisao veoma uspjelu studiju slučaja o položaju hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji.